Лист. Адреса.
Мета: ознайомити учнів
з будовою листа, правилами його написання, мовним оформленням, вимогами до
оформлення адреси на поштовому конверті; розвивати мовленнєво – комунікативні вміння складати
листи, зв’язне мовлення, мислення, вміння висловлювати та аргументувати свої
думки; виховувати почуття людяності, доброти, чемності, бажання спілкуватися з
близькими та рідними.
Хід уроку.
І. Мотивація
навчальної діяльності.
Слово вчителя. Ви знаєте, діти, я сьогодні прийшла до школи і була
страшенно здивована. Мені вручили якийсь папірець і сказали, що це – моє.
Нічого не розумію! А здогадалась… Це, певно, мені лист прийшов. А може, і не
лист, а якась записка чи повідомлення. Не підписано, кому вручити. Зараз з’ясуємо
Читає. Дорога Марійко!
Одержала від тебе
листа, щиро дякую. У мене справи йдуть добре, навчаюсь на високі бали.
Продовжую відвідувати музичну школу, це мені дуже подобається. Мрію стати
гарною бандуристкою. А ще займаюся в спортивній секції.
А як справи у тебе? Як навчання, дозвілля? Напиши. Буду чекати твоєї
відповіді. Найкращі побажання твоїм рідним.
25 листопада 2014 року.
Твоя подруга Уляна.
То що ж це, діти? Чому ви так вирішили?
Це мені адресовано? Кому це адресовано?
А чи доводилося вам коли – небудь писати листи?
А чи відомо вам, що листи пишуться за певними правилами?
І , мабуть, не всі ви їх знаєте, не вмієте правильно оформити конверт. Напевно,
і автор цього листа їх теж не знав, якщо лист так заблукав.
Тому,
діти, ми сьогодні і проведемо урок розвитку мовлення, який має назву
« Лист. Адреса» ( діти записують тему уроку в зошит)
Уважно подивіться на тему уроку і скажіть: Які завдання
стоятимуть перед нами сьогодні? Що ми
повинні знати? Уміти?
Вправа « Оратор»
Як ви вважаєте, чи
потрібно вміти писати листи, адже можна комусь зателефонувати, надіслати
телеграму чи відправити лист електронною поштою? Для чого потрібні листи?
Як це вміння знадобиться вам у житті.?
А тому сьогодні на уроці ми повинні з’ясувати:
ü Що таке лист.
ü Ознайомитися з планом його написання.
ü Навчитися розрізняти значення нових слів: адрес, адреса,
адресат, адресант,
ü Навчитися правильно писати лист та адресу.
ІІ.
Сприйняття й засвоєння учнями навчального
матеріалу.
-
Отже, цей урок навчить вас грамотно і правильно писати
листи, допоможе розв’язати проблему у спілкуванні за допомогою листів.
Рольова гра.
Стук у двері.
-
Можна? Дозвольте звернутися з проханням…
З’являється листоноша .
-
Будь ласка… Діти, а
чи впізнали ви хто це ?
-
(листоноша ) Я
дізналась, що у вас сьогодні така тема уроку, і прийшла до вас по допомогу.
-
( Вч.) Будь ласка,
говоріть.
-
Я щодня розношу
повну сумку листів. І все було гаразд. Але
одного дня конверти розірвалися і листи переплутались… і тепер я не
можу з’ясувати, в якому з них лист, а в
якому просто – текст. І визначити це без вашої допомоги я ніяк не можу…
-
( Вч.) То що, діти,
допоможемо?
Отже, таке завдання.
Уважно прослухайте два тексти і визначте, який із них
лист. Свою думку доведіть.
1 текст. Скінчилась задумлива дощова погода.
У грудні річки та ставки вкрилися льодом. Більшість тварин упадають у зимову
сплячку. Під корінням дерев і камінням проводять зиму їжаки, хом’яки, вужі.
Занурилися в мул ставів коропи, карасі, лини. Дні стали дуже
короткими.
2 текст. Добрий день, дорога подруго
Ольго!
Одержала від тебе повідомлення, дякую. Дуже рада, що в
тебе все гаразд.
У мене теж все добре. Хочу поділитися приємною новиною.
На святі осені наш клас показував дуже
гарні осінні композиції із квітів та овочів і ми посіли призове місце.
Ось такі в мене
новини. Докладніше розповім при зустрічі. Всього тобі найкращого. Будь ласка,
пиши, які в тебе новини? Як справи у школі? До побачення.
Твоя подруга Ірина.
Що, діти, допоможете мені? ( Листоноша)
-
Так, діти, другий
текст – це лист. Тож забирайте його, і несуть за адресою.
Листоноша. Дякую, діти за допомогу.
Учитель. Учні , а чому ви вирішили, що другий
текст – лист.( бо там є звертання до подруги, запитання до неї)
-
Давайте згадаймо, що таке звертання і які розділові знаки ми ставимо при
звертаннях?
Складання «Асоціативного куща».
-
Які
словесні асоціації виникають, коли почуєте слово «лист»?( повідомлення, новина, поздоровлення, спогади. родина)
-
Діти, а що таке
лист? Може спробуємо самостійно сформулювати що таке лист?( заслухати в – ді учнів)
А давайте порівняємо вашу відповідь і із тлумачння словника.
Лист – це текст, написаний у формі звертання до певної особи,
групи осіб, установи, організації, підприємства.
Листи бувають:
-
Службові (
офіційні),
-
Особисті (
приватні).
А ще лист – це особливий вид творчості. Потреба в
спілкуванні виникла у зв’язку з необхідністю спілкуватися на відстані.
З давніх – давен
люди спілкувалися між собою за допомогою
листів.
В наш час ми можемо спілкуватися і по телефону і по
інтернету. Хоча електронна пошта схожа на розмову в реальному часі, вона
позбавлена можливості жестикуляції. Для вирішення цієї проблеми в інтернеті
використовують «смайлики» , які нагадують особу.
Існують основні загальноприйняті правила
листування:
-
Вчасно відповідати
на листи,
-
Писати ввічливо, з
повагою до адресата, адже в листі виявляється характер людини, її вихованість і
грамотність.
Вправа « Редактор»
Перед вами на аркушах вірш, прочитайте його за ролями,
зверніть увагу на помилки.
Писав із табора Василько:
« Нових у мене друзів стільки!
Я, мамо, добре відпочився!
І опилсинів тут наївся.
І накупався, як ніколи…
Пеши. Вітаєм Я й Мекола»
А мама так йому писала:
« Без тебе дома скучно стало…
Але тобі на користь море.
І ми зустрінемося скоро…
Ти молодець, що « відпочився»,-
Коли б ще й
грамоти навчився!»
-
Які помилки ви
побачили?
-
Чи приємно було б
вам одержати такого листа?
Ми з вами попрацювали, а тепер трішки відпочинемо
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Отже, зробимо підсумок.
-
Що відрізняє лист
від інших текстів? ( звертання, підпис)
Але не тільки це притаманне для листів. Бо листи
складають з окремих частин і пишуть за певними правилами.
Уміння написати
лист означає скласти його зміст і композицію, вибрати відповідні слова і
словосполучення.
Отже, познайомимося з будовою та планом написання листа:
-
Що повинно бути
спочатку?
План написання листа ( записати у зошитах,залишивши
місце справа)
1.Початок. Звертання до особи чи групи осіб, якій пишеш
лист.
2. Основна частина. Зміст листа.( Спочатку про себе, а
потім ставиш запитання)
3. Підсумок. ( Побажання, прощання, дата і підпис).
А зараз давайте з
ясуємо, які словосполучення ввічливого
типу бажано вживати у листах:
ü На початку листа при звертанні та привітанні : дорогий,
шановний, любий, добридень, здрастуйте, вітаю..
ü В основній частині: як здоров’я, як успіхи, вибачте за
турботу…
ü У підсумку: до побачення, всього доброго, бувайте
здорові, щасливо, привіт рідним, найщиріші вітання, з повагою.
Отже, давайте
зробимо підсумок.
-
Що повинно бути у
листі?
-
З яких частин
складається лист?
Учитель. Ми звикли до
того, що листи вiдправляють у конвертах. Та чи завжди так було?
Давайте подумки
перенесемося в iсторичне минуле... Жахлива чорна cтopiнкa...
Велика
Вiтчизняна вiйна...
- Хочу окремо зупинитися
на листуваннi пiд час
Великої
Вiтчизняної
вiйни... Лунали пострiли свистiли
снаряди, гримiла
канонада, а листи йшли з
фронту, шукаючи cвoїx
адресатiв. I були цi листи єдиною
ниточкою, що пов'язувала рiдних. Їx чекали
тижнями, мiсяцями, але яка ж то була
радiсть, коли
вони надходили... А були вони особливої
форми: листи-трикутники.
Бо складалися трикутником i
були
без кoнвеpтів.
Адресу писали зверху. Цe був просто
номер польової
пошти.
(Якщо є можливiсть, показати такий лист.)
Учитель. I тaкi листи-трикутники поспiшали на фронт, додому,
несли радiсть, знаходили свoїx адресатів
I ви, дiти, не маєте права цього забувати
цих гірких cтopiнoк icтopiї нашої країни.
Для того, щоб
відправити лист у наш час, ми користуємося конвертами, які повинні правильно
підписувати, а щоб правильно підписати конверта потрібно з’ясувати значення
таких слів, як адресант? Адресат? Індекс?
Давайте запишемо
i запам'ятаємо цi визначення( визначення висять на дошці)
Адреса - це точна вказiвка, кому слiд вручити поштове
вiдправлення (мiсце проживання особи)
Адресант: - той, хто надсилає поштове вiдправлення.
Адресат - той,
кому надсилають поштове вiдправлення.
Індекс – цифровий показник чого – небудь ( цифрове
позначення кожного населеного пункту). Адресу відправника пишуть вгорі ліворуч,
а одержувача – унизу праворуч.
1.
Послідовність
відомостей така:
a.
Прізвище,ім’я, по
батькові,
б. вулиця, номер
будинку, квартири,
в. населений пункт,
г. індекс,
е. країна ( за потреби)
Запам’ятайте! Конверт потрібно підписувати грамотно, без
зайвих позначок.
ü Робота з
підручником с.
- Розгляньте
уважно зразок оформлення конверта, зверніть увагу на запис адреси на конверті,
розділові знаки. ( зразок висить на
дошці).
Заповніть конверт,
указавши адресу відправника та адресу одержувача. Напишіть індекс.( на парті в учнів пусті конверти).
v Обміняйтесь конвертами і виконайте взаємоперевірку
Самостійна робота.
над листом
Вч. Ви підписали конверт, саме час написати листа . Користуючись
планом, спробуйте написати листа товаришу,подрузі з яким вiдпочивали влiтку в
таборi на мopi... Ви з ними не бачилися майже три мiсяцi… За цей час вiдбулося багато змiн як у вас, так
i в них. Ви хочете їм про це розповiсти,
щось запитати... отже, зараз працюємо над листом.
Дiти
працюють пiд супровід пісні гурту « Океану Ельзи». – « Напиши мені листа,
мамо…»
Перевірка виконаної
роботи.( листи читають лише ті, хто сам того хоче.)
Читати чужі листи за будь – яких обставин читати не можна. Кожній людині гарантована таємниця
листування.
Тема
листування широко представлена i в образотворчому мистецтвi. Подивiться на
репродукцiї картин.
Отже, лист
написаний, конверт підписали, залишилось
тільки опустити лист в поштову скриньку.
Мабуть, вам буде
цікавим дізнатися про те, як виникла перша поштова скринька і який вигляд вона
мала? Про це створено багато легенд, одну з них я вам і пропоную послухати.
Колись давно
команда португальського мореплавця Бартоломео Колумба потрапили в шторм біля
берегів Південної Америки. Один із офіцерів написав про всі їхні
негаразди листа, помістив його до свого черевика, якого повісив на
дерево недалеко від берега.
Через рік тут висадився інший мореплавець , знайшов
листа, прочитав і поставив капличку на місці загибелі своїх співвітчизників.
Пізніше тут виросло селище. Іще довго черевик моряка правив
за поштову скриньку. Те знамените дерево росте й досі. А біля нього –
пам’ятник поштовій скриньці у формі
черевика.
Підсумок уроку
Вправа «Мiкрофон»
-
Чи потрібні вам
знання, які одержали на уроці?
-
Де ви будете їх
використовувати?
-
Пам'ятайте, любі учні , що жодне СМС повідомлення, жодна
телефонна розмова не замiнить теплоти листа. Бо в них - часточка вашої душi. I
ми, мами, бабусi, завжди на них чекаємо.
Тож пишіть їx, не скупiться на добро… I хай листи цi будуть щирими, добрими,
бажаними, теплими...
Домашнє завдання:
Послухайте уривок із вірша « Пишіть листи» У ньому
прозвучить ваше домашнє завдання.В словах української мови
Є музика, ласка й привіт,
І гордість, і сила любові,
І слави дзвінкий заповіт.
Ти , хлопчику, виріс, і в школі
Писати вже вивчився ти…
Скрізь друзів у тебе доволі –
Пиши українські листи!
Хай лине в міста і на села –
Де люд український наш є,
Неначе пташина весела,
В листах рідне слово твоє.
Коли ж твої друзі і рідні
Всі мешкають у селі твоїм,
До мене напиши, і привітно
На лист я тобі відповім.
Завдання. Напиши мені листа. Дякую за увагу.
Запорожцi пишуть листа турецькому султановi
(Худ. l. Репiн, 1880-1891)
Листи з фронту (Худ. 0.Лактiонов, 1947 р.)
Немає коментарів:
Дописати коментар